Знаєш про факти корупції - телефонуй (0432) 69-49-81

Прорахунок чи здача інтересів

Чомусь ніхто не хоче зважити на одну деталь. Коли армія Хмельницького захопила Галичину та Волинь, то, згодом, відводячи головні сили, а не планомірно відступаючи, гетьман не створив на визволених землях, приміром, львівського, луцького чи ще якогось полку. Невеличкі стихійні залоги Височана і Донця так і не розрослися у потужний національний опір (що тут вже говорити про релігійну складову з чого ми розпочинали розмову). Важко зрозуміти, чому у Луцьку та Острозі, де були унікальні фортеці Хмельницький не залишив частину війська, як робили поляки до того і після. Чому здано Зборів, Збараж, Меджибіж і ще чимало опорних пунктів?

Нині, як і за радянської доби, вважається поганим тоном говорити, що роль рядового сотника Богдана Хмельницького, котрий підступом знищив своїх однодумців (Барабаша та Караїмовича) не за для побудови української держави, а банальна помста певним родам польської шляхти за зневагу, і його роль в організації війська та проведення операцій значно перебільшена.

Ще один відступ від теми. Коли в Сталіна виникла потреба опертись на українців, то йому поклали на стіл історичні віхи життя Хмельницького і він одразу просік, що страта найближчого оточення гетьманом вписується у його політику. Так з'явився орден Богдана Хмельницького. Невідомо хто готував цю довідку, але в ній відсутній один факт: коли юний Богдан потрапив у полон до татар, і прийняв іслам то козаки-каторжники готували на нього замах. Саме це пояснює спроби наблизитися до короля, бо там про це було відомо й таким фактом його постійно шантажували. Дуже схоже, що цю таємницю знав Адам Кисіль, бо кожного разу коли він втручався в хід перемовин, гетьман погоджувався на всі вимоги. Що тут уже говорити про дуже приязні стосунки з катом українського народу Стефаном Чарнецьким, а саме з ним Богдан дружив тривалий час, аж поки в нього не відібрали... Олену...

Нехай вже вибачають доморощені патріоти, але виступ Хмельницького не зумовлений, так званою революційною ситуацією – на той час підстав для збройного виступу не існувало, бо документально засвідчено економічне зростання Речі Посполитої. То ж, очевидно, мали рацію польські хроністи, коли доводили, що це "домова війна" за майно, а не за ідею, спроба захиститися силою зброї, що на той час вважалося звичним явищем і не провина суперечливого Хмельницького, що все зайшло так далеко, а його трагедія. Він, як випадковий очільник народного зрушення, виявився не готовим до державницьких справ, бо не розумів того, що розпочав. Маючи поряд талановитих полковників, козаки виграли шість битв проти однієї програної з вини того ж таки гетьмана, але він не спромігся скористатися здобутками і збудувати державу. Це ж ще так треба вміти! Погортаймо історію і побачимо, що, майже, за десятиріччя Богдан Хмельницький по собі не залишив нічого. Але народжена неправда про визвольну війну висить дамоклевим мечем над нами сотні років і не дає можливості позбутися комплексу меншовартості. Гетьман залишився в народній пам'яті людиною, котра привела на наші землі московські війська, які вже ніхто, в повній мірі, не може спровадити досі.

Прикро, але чимало історичних праць вчених настільки суперечливі в фактажі, хронології, не говорячи вже про вимушену ідеологічну зашореність (чим особливо грішив, не з власної волі, Іван Крип'якевич), що повністю покладатися на когось одного досить небезпечно. Взяти, приміром, Станіслава Морозенка, якого народ запам'ятав молодим полковником, склавши про нього пісню, зате одні історики його практично не згадують (Наталя Полонська-Василенко, Самійло Величко), а інші чомусь виводять початок полковницької кар'єри на десять років раніше (Іван Крип'якевич), місцеві опираються на легенду і доводять, що Морозенка ляхи стратили в Шаргороді (!) забувшись, що то був Абазин. То ж усе це викликає пересторогу в об'єктивності певних істориків, бо враховуючи роки навчання в Краківському та Падуанському університетах (зверніть увагу на доконаний факт. Тоді в університет брали на навчання з дванадцяти років і повний курс навчання для не особливо обдарованих тривав сім років. Хто швидше опановував науку завершував навчання за чотири роки. Нині це називається Болонською системою. Тому варто більш ретельно поставитися до гіпотези про рідню Морозенка і Богуна-Мороза) на момент загибелі Станіславу, в такому випадку, по меншій мірі повинно виповнитися п'ятдесят років, що суперечить не тільки пісні про молодого полковника, а виникає питання, а чим він займався до цього часу? Невже при двох університетах до поважного віку ходив у пажах короля?

І чому про життєвий шлях до загибелі жодної згадки? Все це наводить на роздуми, що не всі учасники визвольних змагань подобалися тій чи іншій владі, зате Богдан Хмельницький найбільше влаштовував промосковську еліту, а згодом став символом дружби двох "братніх" народів, бо відірвав Україну від, нехай і поганих, але слов'ян і приєднав до значно відсталіших угро-фінських племен, котрим вистачило значно менше часу для поглинання великого народу.

Ми, нині, як і тоді, шукаємо союзників та суддів далеко за межами держави, боячись заручитися довірою свого народу, а все тому, що страшно вийти на подіум і сказати: " Я українець". Коли з Северина Наливайка зрізали пасма шкіри у нього вистачило сили перебороти біль і крикнути: "А мені не боляче!"


Розкажи друзям:

Додати коментар

Для того щоб залишити коментар використовуючи акаунт вашої соціальної мережі, клікніть по потрібній вам соціальній мережі.

             

Захисний код
Оновити

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит. У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення
Також в цій категорії: « Османський вектор

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Читай нас

 

Підписатися на Vlasno.info

 

Отримайте безкоштовні поради!

  • Головні новини Вінниці
  • Бізнес новини регіону
  • Афіши, оголошення та ін.

Наші контакти

  

Театральна 14, Вінниця
T: (0432) 69-49-81
Т: (093) 83-70-115
Т: (097) 76-98-568