Знаєш про факти корупції - телефонуй (0432) 69-49-81

Жива історія Вінниччини: трьохсотрічні хати під соломою

Жива історія Вінниччини: трьохсотрічні хати під соломою

16 лютого 2015, 14:39

Володимиру Козюку снилися майбутні роботи

Жива історія Вінниччини: трьохсотрічні хати під соломою

    Коментарі (7)

 Коли я шукав ці хатки, із мене всі сміялися: "якийсь дурненький, хатками займається",  розповідає про початок свого проекту вінницький художник та меценат Володимир Козюк,  А коли із цього вийшла велика тема, яка дала і повагу, і матеріал,  багато кинулося робити те саме, а пізно. Були художники, які казали: "нащо ти ці хатки малюєш, малюй якісь серйозні картини". А потім змальовували мої ж хатки і продавали на Андріївському Узвозі у Києві. А зараз такого проекту уже жодна інша людина ні за які гроші не зробить, бо просто нема із чого.

Володимир почав фотографувати хати під солом'яною стріхою ще тринадцять років тому і зовсім несвідомо. Про те, що це буде великий патріотичний проект він ще не замислювався.

 У 1992 році просто побачив хатку у своєму селі Чеснівка Хмільницького району,  пригадує.  Потім почав малювати етюди із хатками і зацікавився більше. Із 1996 року почав знімати їх цілеспрямовано, ще на звичайний плівковий фотоапарат. А в у 2004 спеціально купив цифровик, щоб хатки фотографувати.

А за кілька років хати під соломою художнику почали просто снитися. Після таких снів він вставав і малював побачене.

 Одного разу приснилась солом'яна хатка у Вінниці на вулиці Київській. Ну, думаю, де ж там може бути та хата? Приходжу, а вона справді стоїть. Була вкрита рубіроїдом, вітер його зірвав і оголив солому. Але сфотографувати не встиг — її через два дні розвалили. Ще був один сон. Ніби іду я сільською вулицею, а на ній з одного боку хатка і з іншого боку хатка. І снився мені цей сон кілька разів. Ну, думаю, де ж ця вулиця? Де це село? Але знайшов — у селі Житники Мурловано-Куриловецького району. Іду вулицею, дивлюсь: одна хатка, друга, за поворотом третя, четверта. Не зовсім так, як у сні. Але ніколи мені більше так не траплялося, щоб ціла вулиця була із солом'яних хаток.

Володимир не шкодує, що стільки років вкладав у цей проект свій час та кошти. Каже, воно того варте, адже унікальне.
 Сьогодні багатьох цих хат немає, зате є фото, картини. Вони зберігаються у багатьох музеях України. Це одна зі стежинок мого шляху, вона чітка, оригінальна і іншої такої немає.

1Posoxiv
с. Посохів, Муровано-Куриловецького району, 2005 рік

 Це найвідоміша хатка і найвідоміша бабка. Цю хатку мені порекомендували мої знайомі із Києва, вони родом звідти. Спочатку я малював цю хатку. А бабця, що у ній жила, лиш виглядала: то з вікна, то з-за хати. Хотів поговорити з нею, а вона: "я така стара, нічого не знаю, не понімаю". А тоді все-таки розговорились, каже: "можу вам зварити два яйця, більше у мене нічого немає".

Під час виборів у 2005 році цю бабку брали на рекламу під слоган "Голосуйте по-совісті". То бабка була на сьомому небі він щастя, бо ж зіркою стала. Зображення із нею також висіло на десятиметровому банері на Українському домі у Києві як візитівка до проекту про Голодомор.

2Deresheva
с. Дерешева, Муровано-Куриловецького району, 2004 рік

 Коли фотографував цю хатку, їй уже було 300 років. Це одна із двох найстаріших хат в Україні. Вона була із дерев'яного зрубу на кам'яному підмурку. Там уже і зруб був скам'янів. Я їздив у музей Пирогова у Київ, просив, щоб її перенесли. Але це коштує грошей і ніхто не захотів цим займатися. Розказував різним чиновникам різних рівнів наскільки це важливо, але усі люблять заробляти гроші, а не займатися збереженням національної пам'яті. Зараз цієї хати вже нема. У неї прогнив верх, залило дощами і вона завалилась.

3Jakumivka
с. Якимівка, Оратівського району, 2004 рік. Хата діда Миколи

 Цій хаті ще тоді було під сотню років. Це не постановочне фото. Дід якраз рубав дрова, підняв голову і я його сфотографував. Він мене ще питав: "скільки я вам винен, що ви мене сфотографували?". Кажу: нічого, то мені велика радість.

4Verbovec
с. Вербовець, Муровано-Куриловецького району. Хата баби Наді. Фото 22 квітня 2005 року

 Це просто фантастична хатка. Я до неї разів п'ять приїжджав — і малював, і фотографував. В усі пори року, бо вона реально дуже красива — із тином, хлівом, погребом — і все під соломою. Я до неї етнографів із Києва привозив. Вони були в шоці: хатка музейна, а в ній живуть. Коли зібрався фотографувати, був квітень. Встаю зранку, - іде сніг, поки доїхав — ще більший пішов. От і вийшло — на деревах зелень, а під снігом.

5Tepluckuj rajon
Теплицький район, 2006 рік

 У цій хатці жила справжня бабка-філософ. Її в селі дивною вважали, а для мене — цілком нормальна. Позувала мені для фото. Вона розказувала про депутатів: "вони жадні, людей ображають. Від того хворіють діабетами, раком, потом гроші викидають на лікування. А я живу собі у хатці, нікого не ображаю і мені добре". Вона свою хату сніпками сама накривала. Якесь таке хитромудре знаряддя придумала, що ці сніпки з допомогою мотузки і важеля самі на дах вилітали. Вона потім вилазила і прив'язувала їх. В неї на городі ще купа сніпків стояло. Ще на дві хати вистачило б.

6Ryban
с. Рубань Немирівського району, 2009 рік. Хата баби Марти

— У цьому селі жила бабуся моєї дружини, так я ї знайшов цю хатку. Бабця Марта  така манюсінька була. І хлівець на дворі такий же маленький і двері вхідні. Розказувала, що того року, як я у неї був, до неї в хату залізли сусіди. Крупу забрали. А вона залізла під ліжко, щоб її не забили.

7Naddnistrjanske
с. Наддністрянське Муровано-Куриловецького району

 Одна із найкращих хаток: побілена, сніпками обкладена. Вона із двох половин складалася. В одній жила бабця, що на фото, із дідом. А інша половина — то був хлівець. Там жив собака.

8kotyjunci
с. Котюжинці, Калинівського району, 2004 рік

9Deresheva1
с. Дерешева, Муровано-Куриловецького району, 2004

104ernjatunci
с. Чернятинці, Калинівського району, 2010 рік

11Vivsjanuku
с. Вівсяники, козятинський район

12Dzynkiv
С. Дзюньків, погребищенський район, 2006 рік

134esnivka
с. Чеснівка, Хмільницький район, 1998. Хата баби Васьки

14Jabelivka
с. Жабелівка, Вінницького району, 2008 рік. Остання хата під стріхою Вінницького району
15Verbgovec
с. Вербовець, Муровано-Куриловецького району


    16 лют. 2015 Print


Розкажи друзям:

Коментарі  

Валентина Парчевская
0 # Валентина Парчевская 14.03.2018, 18:13
Мені дуже приємно бачити ці фото, бо остання фотографія хатів під соломою -це хата моєї бабусі.На даний час моїй бабусі 103 роки, а хатині 120.Це зворушливо до сліз.Дякую Володимиру Козюку ,що повернув у дитинство ,де бігали босоніж
Відповісти | Відповісти цитуючи | Цитата | Скарга
Alex Zapadinsky
+14 # Alex Zapadinsky 20.02.2015, 11:44
Чудовий матеріал, пахне дитинством і змішане почуття болю і сорому за те, що все це залишиться лише на фото, а ми не бережемо нашу історію... :-( Дякую автору за роботу. Щось подібне можна знайти у Переяславі.
Відповісти | Відповісти цитуючи | Цитата | Скарга
Катерина Рипянська
+9 # Катерина Рипянська 19.02.2015, 11:47
Минулого літа (2014 р.) ми їхали з Києва в Одесу. То вздовж траси, вже в Одеській області, теж зустріли до десятка хатин під стріхами. Деякі вже валилися, а деякі ще цілі стояли. Шкода, не пофотографували. Може цього року вдасться це зробити.
Відповісти | Відповісти цитуючи | Цитата | Скарга
Viktor Doletskiy
+1 # Viktor Doletskiy 19.02.2015, 10:38
До речі нещодавно попав у Чернівецький музей архітектури та побуту а згодом цілеспрямовано поїхав у Львівський, в планах Київський.
Ось мої відгуки про перші два музеї:
...prashhur...blog/podorog-u-minule/
...prashhur...blog/podoroj-u-minule-2-muzej-lviv/
Відповісти | Відповісти цитуючи | Цитата | Скарга
Viktor Doletskiy
+13 # Viktor Doletskiy 19.02.2015, 10:22
Дуже гарна робота, завдяки таким людям зберігається історія.
Я коли починав займатись вивченням родоводу теж багато хто говорив що дурницями займаюсь.
Головне не зважати та йти власним шляхом )))
Відповісти | Відповісти цитуючи | Цитата | Скарга
Василь Снігур
+18 # Василь Снігур 16.02.2015, 22:28
Фантастична робота - спасибі. До речі, у Вінницькому політехнічному інституті була постійно діюча експозиція полотен (на жаль,забув прізвище художника),на яких зображено переважно сільські хатки під соломою. Цілий пласт історії та культури України,збережений руками митця. Ваша праця - теж безцінна. Ще раз - дякую.
Відповісти | Відповісти цитуючи | Цитата | Скарга
Valerii Movchan
+5 # Valerii Movchan 16.02.2015, 22:08
льох під стріхою...1ua....ua/nf7613186
Відповісти | Відповісти цитуючи | Цитата | Скарга

Додати коментар

Для того щоб залишити коментар використовуючи акаунт вашої соціальної мережі, клікніть по потрібній вам соціальній мережі.

             

Захисний код
Оновити

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит. У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

ОСТАННІ НОВИНИ

 

Останні коментарі

 • микола микола 20 бер. 19:05
  На Вінниччині є ЖЕК, завдяки якому люди не хочуть створювати ОСББ
  "РАЦІОНАЛІЗАТОРА". ЩО ПРИДУМАВ "ОСББ" ПОТРІБНО СУДИТИ. ВІН ПРОПОНУЄ ЗАЙМАТИСЯ ЖИТЛОВО-КОМУНАЛЬНИМ ...

  Детальніше...

   
 • микола микола 20 бер. 19:01
  На Вінниччині є ЖЕК, завдяки якому люди не хочуть створювати ОСББ
  ОСББ - СПОСІБ "ВМИТИ РУКИ" І НЕ ЗАЙМАТИСЬ НЕПРИЄМНОЮ СПРАВОЮ. КРАЩИЙ СПОСІБ- "СПАСЕНИЕ УТОПАЮЩЕГО ...

  Детальніше...

   
 • Кам Бер Кам Бер 20 бер. 11:58
  «Чи варто фінансувати опричників влади?» - зміни до оборонної програми Вінниччини ухвалили після жвавого обговорення
  А 6-го грудня 2014 року у Вінниці Нацгвардія стояла проти народу. Погано працюють, не спасли ...

  Детальніше...

   
 • Людмила Людмила 20 бер. 10:11
  «Жахливі фото хлібозаводу не відповідають дійсності» – директор «Козятинхлібу»
  Адмінприміщення у вигляді прозорого офісу було зроблене ще у 2007 році попереднім керівником Цьомою Іваном ...

  Детальніше...

   
 • BellArt BellArt 19 бер. 15:10
  «Ваш син потрапив у поліцію»: злочинна схема спрацювала на Вінниччині
  Не бабуся телефонувала до поліції, стаття не точна

  Детальніше...

   
 • Вадим Шмагалов Вадим Шмагалов 19 бер. 09:54
  Екологічна оцінка місця побудови майбутнього вінницького сміттєзвалища не проводилась – Міністерство екології України
  Пане Євгенію, біда в іншому. Закон зворотньої сили не має. Це так. Але змінено Закон, необхідно змінити ...

  Детальніше...

   
 • Yevgenii Yevgenii 19 бер. 01:35
  Екологічна оцінка місця побудови майбутнього вінницького сміттєзвалища не проводилась – Міністерство екології України
  Не перекручуйте. Закон України «Про оцінку впливу на довкілля» вступив в дію 18.12.2017. А дозвіл на ...

  Детальніше...

   
 • Володимир Іващенко Володимир Іващенко 19 бер. 00:12
  Вибори у Криму: Чубаров заявив про тиск на кримських татар
  низька явка - це 15-20%, а 63%, а в Севастополі - 74% - це дуже висока явка - так навіщо дурити себе ...

  Детальніше...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Читай нас

 

Підписатися на Vlasno.info

 

Отримайте безкоштовні поради!

 • Головні новини Вінниці
 • Бізнес новини регіону
 • Афіши, оголошення та ін.

Наші контакти

  

Театральна 14, Вінниця
T: (0432) 69-49-81
Т: (093) 83-70-115
Т: (097) 76-98-568