Знаєш про факти корупції - телефонуй (0432) 69-49-81

Як молодим вінничанам отримати пільгове житло


На Вінниччині діє кілька програм пільгового кредитування на придбання житла. Їхні умови досить вигідні. Однак, далеко не всіма можна скористатися, оскільки вони не фінансуються з бюджету. На що сьогодні може розраховувати молодь, з'ясовував кореспондент Vlasno.info.

Маєш вінницьку прописку – маєш кредит

Згідно з умовами міської програми «Муніципальне житло», пільговий кредит передусім можуть отримати ті, хто уже має вінницьку прописку.

Першочергово взяти участь у програмі можуть працівники бюджетних установ та комунальної сфери міста. Далі – молоді сім'ї та одинокі громадяни до 35 років. Також – ветерани праці, інваліди, багатодітні сім'ї, переселенці, атовці. А ось тим, хто не зареєстрований у Вінниці, скористатися програмою наразі не вдасться. Як зазначили у Департаменті економіки та інвестицій міськради, в існуючій програмі вінницька прописка - обов'язкова.

Серед тих, хто уже стоїть на черзі, проводиться жеребкування: яку квартиру людина отримає, на якому поверсі та у якій черзі будівництва. Під час останнього жеребкування розподіляли квартири у будинку, який зводиться по вулиці Петра Запорожця. Проте, квадратних метрів вистачило не усім, 21 кандидат «відсіявся». Усього на сьогодні 484 вінницькі родини змогли придбати житло за цією програмою.

Назва програми Умови Кількість сімей, які придбали житло Чи можна скористатись
Муніципальне житло Перший внесок – 30% вартості житла 484 Так
  Решта суми – на 18 місяців    
  Обов'язково – вінницька прописка    

За житлом до села

Мають можливість отримати пільговий кредит під 3% річних жителі райцентрів, сіл та селищ за обласною програмою «Власний дім». Кошти надають на ремонт чи придбання індивідуального будинку. Для цього потрібно проживати та працювати на території райцентру чи села. При цьому прописка у цьому населеному пункті не обов'язкова.
Володимир Бабошин фото
Володимир Бабошин, фото: vinnitsa.info


– Потрібно надати довідку, що у людини немає у власності житла. Частка житла у будинку батьків не рахується – воно ж не належить людині повністю, – розповідає очільник Обласного фонду сприяння інвестиціям та будівництву Володимир Бабошин.

Першочергово право на отримання кредиту мають працівники агропромислового розвитку, вчителі, лікарі. На наступний рік з обласного бюджету на фінансування програми виділили майже 4 мільйони гривень. Але за словами очільника для того, щоб надати кредити усім охочим, потрібно втричі більше.

Державні програми є – грошей немає

Теоретично молодь Вінниччини могла б отримати пільговий кредит по одній з шести програм Державного фонду сприяння молодіжному будівництву. Однак в дійсності більшість з цих програм не фінансується.
Руслан Мельник фото
Руслан Мельник, фото Тамари Тисячної


– Є програми, в рамках яких обслуговуються лише ті позичальники, які отримали кредит в попередні роки. Їм кошти з держбюджету виділяються. На нові кредити – ні. Передовсім тому, що банки-партнери більше не кредитують населення. А держава не бере на себе нових зобов'язань, – пояснив очільник регіонального управління фонду Руслан Мельник.

За таким принципом сьогодні отримують кошти позичальники по двох програмах – «Здешевлення вартості іпотечних кредитів» та «Часткової компенсації відсотків по кредитах, наданих комерційними банками». Згідно першої програми, кошти для купівлі житла надавали банки-партнери: Ощадбанк та Украгазбанк під 16% річних у гривнях. 13% з них компенсувала держава. Позичальник має виплачувати тіло кредиту та 3% річних.

– На початку 2014 року і на цю програму, і на інші, у держбюджетні були передбачені досить значні кошти – більше мільярда гривень. Але у зв'язку з подіями у Криму та на Сході, видатки були перерозподілені і спрямовані на інші цілі. Відповідно видання нових кредитів призупинилось. Наразі обслуговуються лише кредити, видані раніше, – пояснив Мельник.

За умовами другою програми кредити на житло позичальникам видавались теж під банківський відсоток. Але і тіло кредиту, і відсотки повністю сплачує позичальник повністю. Лише тоді держава повертає кошти на особистий рахунок людини. Середній розмір компенсації становив близько половини відсоткової ставки.

Назва програми Коли фінансувалась Кількість позичальників Скільки обслуговується Чи можна скористатись зараз
Здешевлення вартості іпотечних кредитів 2012-2014 роки 304 сім'ї 270 сімей Ні
Програма часткової компенсації відсотків по кредитах, наданих комерційними банками До 2008 року 750 сімей 220 сімей Ні

В інших областях фінансують програми і без держави

Ті, хто відкладав гроші на купівлю житла, могли б скористатися програмою «Доступне житло». Згідно з нею, 70% вартості житла сплачує людина, а 30% держава надає у вигляді безповоротної допомоги. Тобто кошти державі повертати не треба. Нещодавно у Верховній Раді перше читання пройшов законопроект №4550, який передбачає пільгові умови для атовців: їм держава компенсуватиме половину вартості житла.

Наразі на дану програму теж не передбачені видатки з держбюджету. Однак, за словами Руслана Мельника, в інших регіонах місцеві бюджети виділяють кошти на цю програму на своєму рівні.

– У Харківській області, приміром, виділили більше тридцяти мільйонів гривень на місцеві програми забезпечення житлом. А для атовців уже запровадили пільгу і вони сплачують лише половину вартості житла. А другу частину платить місцевий бюджет, – зауважив посадовець.

Назва програми Почала діяти Умови Кількість сімей, які придбали житло Чи можна скористатися зараз
«Доступне житло» 2009 рік 70% вартості житла платить людина, 30% – держава 1 Ні

За чотири роки – жодної гривні на програму

Однією з найкращих програм, за словами посадовця, яку пропонує Фонд, є програма «Пільгового кредитування для забезпечення молоді житлом», так званий «молодіжний кредит». Кошти надаються до 30 років на придбання, реконструкцію будівництво житла молодим сім'ям, одиноким громадянам, віком до 35 років включно під 3% річних у гривні. Якщо у сім'ї є одна дитина, кредит надається безвідсотковий. Дві дитини – надається пільга по поверненню – 25% по тілу кредиту. Троє і більше дітей – мінус 50% тіла кредиту.

– Наразі на Вінниччині цією програмою можна скористатися лише у Літинському районі та у селі Якушинці Вінницького району. Саме там депутати виділили по 200 тисяч гривень на співфінансування програми. У міському бюджету Вінниці запланували на цю програму 155 тисяч гривень, обласному – 40 тисяч, але не виділили жодної копійки, – розповів Мельник.

Назва програми умови Кількість позича-
льників
Перебуває на обліку Перебуає
У рейтингу
Чи можна скористатись
Програма забезпечення молоді житлом на 2013-2017 роки – під 3% річних
– терміном до 30 років
– молоді віком до 35 років
5 Більше 1000 осіб 184 особи Так – у Літинському районі. Якушинцях Вінницького району

Програма реалізується у співфінансуванні з обласним і іншими місцевими бюджетами. На обліку по ній перебуває більше тисячі сімей, з них близько 200 перебуває в рейтингу кандидатів.

– Набагато більше ця програма фінансується в інших областях. Сподіваємось, що на 2017 рік фінансування знайдеться і у нас на Вінниччині. Ми зі свого боку надали облдержадміністрації свої пропозиції, в яких ми бачимо фінансування в розмірі 31 млн 750 тис грн. це усі недофінасування попередніх років. З обласного бюджету.

Як раніше пояснював директор департаменту фінансів ОДА Микола Копачевський, з обласного бюджету не виділяються кошти на програму, оскільки, на його думку, механізм відбору кандидатів є непрозорим. Наразі вінницькі депутати вивчають досвід дії цієї програми в інших областях. Можливо, на 2017 рік її нарешті підтримають і на Вінниччині.

Хто має змогу виплачувати кредит, отриманий під більші відсотки, може скористатися програмою кредитування за рахунок коштів статутного капіталу фонду. Програма передбачає надання коштів під 14,1% річних.

Назва Умови Кількість виданих кредитів Продовжують виплачувати Чи можна скористатись
Програма кредитування за рахунок власних коштів Фонду   13 9 Так

Фонд співпрацює із забудовниками і пропонує позичальникам квартири у новобудах. У вересні цього року таким чином ввели експлуатацію будинок по вулиці Ватутіна, в якому п'ять сімей отримали власне житло.

Також існує програма кредитування педагогічних працівників, яку фінансує Міністерство освіти і науки. За цією програмою передбачається кредит для науково-педагогічних працівників під 3% річних.

– По цій програмі з державного бюджету виділяються невеликі кошти. Це близько 3 млн грн, які розподілились по усіх областях. На Вінниччині за цією програмою ми надали кредит трьом науково-педагогічним працівникам на суму 735 тисяч гривень. В поточному році на Вінницьку область видатки не передбачені, – пояснив посадовець.

Дізнатися детальніше про програми Фонду можна на офіційному сайті установи.

Отож, наразі молоді сім'ї Вінниччини можуть придбати житло за кількома програмами: міською «Муніципальне житло», обласною «Власний дім» та за програмою кредитування за рахунок коштів Фонду сприяння молодіжному житловому будівництву.

Однак, дані програми не можуть задовільнити усіх запитів, які існують у суспільстві. Так, у Вінниці живе чимало молоді і молодих сімей, які не мають вінницької прописки, тому не можуть скористатися програмою «Муніципальне житло». Для тих, хто бажає жити і працювати у місті, не підходить обласна програма «Власний дім». А програми, які дали б можливість незареєстрованим у Вінниці мешканцям, придбати житло за пільговим кредитом у місті наразі не фінансуються.

Головне фото: radiotrek.rv.ua


    02 груд. 2016 Print


Розкажи друзям:

Додати коментар

Для того щоб залишити коментар використовуючи акаунт вашої соціальної мережі, клікніть по потрібній вам соціальній мережі.

             

Захисний код
Оновити

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит. У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

ОСТАННІ НОВИНИ

 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Читай нас

 

Підписатися на Vlasno.info

 

Отримайте безкоштовні поради!

  • Головні новини Вінниці
  • Бізнес новини регіону
  • Афіши, оголошення та ін.

Наші контакти

  

Театральна 14, Вінниця
T: (0432) 69-49-81
Т: (093) 83-70-115
Т: (097) 76-98-568