Знаєш про факти корупції - телефонуй (0432) 69-49-81

медреформа фото

Медреформа: чого чекати вінничанам

12 листопада 2017, 09:00


Останнім часом з'явилось чимало суперечливої інформації щодо медичної реформи в Україні

Медреформа: чого чекати вінничанам

    Додати коментар


Останнім часом з'явилось чимало суперечливої інформації щодо медичної реформи в Україні. Говорять про фантастичні розцінки на медичні послуги, примусове закриття лікарень, розподіл областей на госпітальні округи, нестачу медиків та страхову медицину. Vlasno.info вирішив розібратися, чого очікувати найближчим часом у медичній галузі.

Новий "Закон про державні фінансові гарантії надання медичних послуг та лікарських засобів" прийняли 19 жовтня. Але й досі не вщухають дискусії навколо цього питання. Одні захищають таку медичну реформу, наголошуючи, що наразі пацієнт і так платить абсолютно за все, лише зайшовши в медзаклад. Інші називають цей закон антинародним. Мовляв, далі підуть закриття сільських лікарень.

Реформа починається з "первинки"

медреформа фото

В новому законопроекті чітко йдеться про початок впровадження реформи на первинному рівні, тобто для Центрів первинної медико-санітарної допомоги (ЦПМСД). А вторинний до 2019-го року та третинний до 2020-го року рівні поки що будуть працювати за старою схемою.

– Тобто, їх фінансуватимуть завдяки медичній субвенції, – зазначає депутат Вінницької обласної ради, голова комісії з питань охорони здоров'я, соціального захисту та зайнятості населення Ярослав Хребтій. – Найбільшою проблемою наразі є кадри. На сьогодні у Вінницькій області існує 300 вакансій лікарів (і сімейних, і вузьких спеціалістів). Тому громади мають якось зацікавити медиків: добиватись для них пільгових кредитів на житло, забезпечувати транспортом, доплачувати їм з місцевого бюджету.

На такий крок, до речі, вже пішли у Калинівській об'єднаній громаді. І завдяки доплатам лікарі отримують пристойну зарплату.

– В середньому сімейний лікар отримує у нас 8 тисяч гривень, – говорить головний лікар Калинівського міського ЦПМСД Василь Македонський. – Тому в нас і стовідсоткова заповненість штату.

Всі сімейні лікарі стануть ФОПами?

медреформа фото

В законопроекті також йдеться про те, що "договір про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій укладається між закладом охорони здоров'я чи фізичною особою-підприємцем (ФОПом) та Уповноваженим органом". Причому, ФОПи повинні отримати ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики.

– Кабмін обіцяв спростити процедуру отримання ліцензії, – наголошує керівник напряму охорони здоров'я "Реанімаційного пакету реформ" Олександр Ябчанка. – ФОПи підписують контракт напряму з Уповноваженим органом, тобто, з Національною службою здоров'я України. І працюють самостійно, і їм напряму йде фінансування. Орендують кабінет в ЦПМСД, або ж мають власне приміщення. Загалом, кожен сімейний лікар має сісти і порахувати, що йому буде вигідніше: бути самостійним ФОПом, і самому вирішувати, що потрібно придбати, які ліки закупити та інше, або ж продовжувати працювати в ЦПМСД. Приватний заклад також має право займатись "первинкою", і держава теж платитиме за кожного пацієнта 370 гривень. Але, напевне, вони виставлять більшу ціну за послуги, тому пацієнтам доведеться доплачувати різницю.

Василь Македонський зауважує, що найближчим часом навряд чи сімейні лікарі зареєструються, як ФОПи.

– Це цікава тема, але передчасна. По-перше, в Центрах немає стільки вільних приміщень, щоб віддати ФОПам в оренду. Адже у них має бути не тільки кабінет для прийому, але й кабінет щеплення, маніпуляційний кабінет тощо. Крім того, чітко не прописаний механізм фінансування, – зауважує він. – Ліцензію теж отримати не так просто. Тому вони працюватимуть й надалі у ЦПМСД, і зарплати їм розраховуватимуться, як і раніше (із врахуванням стажу, категорії та іншого). Крім того, впровадження реформи потребує й без того значних зусиль. Адже окрім підписання декларацій зі всіма пацієнтами, нам треба підключити програмне забезпечення "Медичні інформаційні системи".

медреформа фото

Початок медреформи відтерміновується

Планувалось, що реформа стартує з 1 січня 2018 року. Однак, її ще не підписав Президент.

– Крім того, "Опозиційний блок" наразі зареєстрував постанову про відміну законопроекту "Про державні фінансові гарантії надання медичних послуг та лікарських засобів", і спікер не може підписати цей законопроект, – говорить Олександр Ябчанка. –– Згідно із процедурою, спочатку треба розглянути цю постанову. А після підпису голови Верховної Ради законопроект піде на підпис Президенту. І лише після цього він вступить в силу. Тобто, з 1 січня точно впроваджувати реформу не почнуть.

А Ярослав Хребтій додає, що існує перехідний період — з 1 січня до 1 серпня, протягом якого і має впроваджуватись реформа.


Сільські амбулаторії під загрозою закриття

В цьому впевнена народний депутат Ольга Богомолець. І називає прийняття цієї реформи кроком до катастрофи у медицині.

– Після тривалої кампанії, яка включала в себе чорний піар, залякування, підкилимні домовленості та відверту брехню — лобістам все ж таки вдалося проштовхнути ганебний закон, який позбавляє мільйони соціально незахищених людей можливості лікуватися, можливості вижити, – пише вона на своїй сторінці у Фейсбуці. – Їхня мета, яка прописана в законі — забрати 100 мільярдів гривень в громад та сконцентрувати їх у себе. І саме заради цих грошей влада прирекла мільйони людей на смерть. Вона вважає всіх, в кого немає грошей — зайвими в цьому житті. Наслідком цього рішення стане закриття лікарень, скорочення лікарів, ліквідація швидкої допомоги, зникнення сільської медицини та жахливі ціни на лікування важких хвороб, які вимірюються сотнями тисяч гривень.

Проте, Ярослав Хребтій має в цьому випадку іншу риторику — оптимізація медичних закладів:

– Скільки разів я запитував у людей, чи подобається їм теперішня система в медицині, ніхто не дав ствердної відповіді. Тому однозначно її треба міняти. Але невідомість лякає людей. Лякає фраза "закрити лікарню". А потрібно просто реально подивитись на ситуацію. Зараз фінансуються заклади, а після реформи гроші ходитимуть за пацієнтом. Тобто, краще фінансуватимуться ті лікарні, до яких більше звертається пацієнтів. Гроші даватимуть за медичну послугу, а не за стіни лікарні. Інші ж лікарні можна перепрофілювати. Або ж розділити функції: в одному закладі буде хірургічне відділення, в іншому — пологове, і так далі. Критикувати і збурити населення просто, але тоді пропадає конструктив.

Втім, з'явились заяви, що фінансування за таким принципом — банальне перекладання відповідальності за закриття лікарень на органи місцевого самоврядування: "не хочете закривати — не закривайте, але тоді доплачуйте утримання цього медзакладу зі свого бюджету".

– Ухваленим у першому читанні проектом "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо забезпечення державних фінансових гарантій надання медичних послуг та лікарських засобів" усі місцеві бюджети позбавляються медичної субвенції. Таким чином влада перекладає відповідальність за закриття лікарень на місцеві органи влади, – заявляє на своїй сторінці у Фейсбуці народний депутат Олег Мусій. – Ейфорія від аматорського реформаторства швидко мине. Стане очевидним завдання умисної шкоди українському соціуму. От тільки де тоді будуть ініціатори людиноненависницьких експериментів і чи не уникнуть вони відповідальності?

Крім того, противники реформи просять порівняти технічне оснащення сільських та міських медзакладів. Мовляв, тарифи для сімейних лікарів у місті і селі однакові, а затрат буде більше у селі, водночас пацієнтів менше.

– Такими діями будуть знищені ФАПи та сільська медицина, а також відбудеться суттєве скорочення медичних працівників. Виникає занепокоєння, що ФАПи, маленькі лікарні, стаціонари, профільні лікарі залишаться без фінансування, тому що його просто не вистачить, – наголошує депутат Вінницької обласної ради, голова комісії з питань бюджету фінансів та обласних програм Геннадій Мазур. – У 2016 році Україна за попередньою оплатою через міжнародні організації закупила ліків більше ніж на 4 мільярди гривень. На кінець 2016 року було постачено лише 17% ліків. Водночас у 2017 році державою було витрачено 6 млрд грн, проте на кінець цього року ліки так і не поставили взагалі. Ось така реформа!

А Олександр Ябчанка заспокоює, що на посилення медицини в сільській місцевості буде виділено п'ять мільярдів гривень:

– Подекуди в сільських медичних закладах, дійсно, немає умов для нормальної праці. Не кажучи вже про Інтернет, який потрібен для електронного обліку пацієнтів та іншого. Тому органи місцевого самоврядування будуть розраховувати оптимальну мережу медзакладів. Також вони зможуть замовляти у Національної служби здоров'я необхідне обладнання, або автомобіль, або написати, що їм дорогу потрібно зробити. Тільки потрібно дати обґрунтування такої потреби.

медреформа фото

Фото: zdorov-info.com.ua

"Загадковий" Уповноважений орган

Усіх, хто ознайомлювався із законом, цікавить, чому стільки повноважень віддали саме якомусь Уповноваженому органу. Наразі його називають Національна служба здоров'я України, або Національна агенція здоров'я України. Усе фінансування медичної галузі буде проходити через Уповноважений орган. А також затвердження тарифів, закупка медикаментів, контроль, моніторинг та інше. Хто буде очолювати Національну службу здоров'я, невідомо, так само, як і її склад.

За деякими даними, виділяють на нього додатково 211 мільйонів гривень. Однак, він ще не створений. Тому говорять про те, що його функції може виконувати Міністерство охорони здоров'я.

Згідно із законопроектом, за Уповноваженим органом наглядатиме "Рада громадського контролю, яка формується на засадах відкритого та прозорого конкурсу у складі 15 осіб, які переобираються кожні два роки".

медреформа фото

Фото: zdorov-info.com.ua

Страхова медицина вводиться. Але за іншим принципом

Багато нарікань новий законопроект отримав від Ольги Богомолець, яка стверджує, що лише страхова медицина зможе забезпечити людей нормальними медичними послугами:

– Єдина можливість уникнути колапсу медицини — терміново впровадити в Україні загальнообов'язкове медичне страхування, коли оплата послуг лікарів та оплата медикаментів для пацієнтів буде здійснюватися з додаткових коштів державного страхового фонду. За пенсіонерів, дітей та незахищені категорії внески має сплачувати держава, за працюючих — вони самі чи работодавці. І тоді кожен, хто захворіє — зможе отримати життєво важливі послуги безоплатно. Стратегічно мислячі країни перед тим, як впроваджувати найскладнішу реформу — медичну — створювали фінансовий базис, впроваджували медичне страхування.

Однак, оптимізму щодо страхової медицини не поділяє Олександр Ябчанка, заявляючи, що зараз Україна не готова до цього.

– В страховій медицині гроші зараховуються через систему оподаткування, через страхові внески роботодавця або людини, – зазначає він. – Система Бісмарка, коли роботодавець платить внески, не спрацює. Адже у нас багато бізнесу "в тіні". До того ж, у нас немає бази страхових компаній, які могли б взятися за це. А державний страховий фонд буде обходитись дорожче, ніж Національна служба здоров'я. У нас зараз діє солідарна страхова система, і її підтримали і Світовий банк, і Всесвітня Асоціація охорони здоров'я й інші.

медреформа фото

За дорожчі ліки треба доплачувати

Закон прописує норму, коли сімейний лікар в амбулаторних умовах виписує лікарські засоби за програмою медичних гарантій. А отримати їх можна за рецептом лікаря в аптеках, які уклали договір про реімбурсацію з Уповноваженим органом.

– Як і у випадку з реімбурсацією, сімейний лікар виписуватиме лікарські засоби переважно вітчизняного виробництва. А вже всі охочі зможуть придбати закордонний аналог з відповідною діючою речовиною, доплативши різницю, – коментує Олександр Ябчанка.

"Захмарні" розцінки

Найбільш резонансними стали опубліковані народним депутатом Ольгою Богомолець розцінки на деякі медичні послуги, розраховані трьома великими медичними закладами для затвердження МОЗом. Адже вартість деяких операцій є "захмарною" та перевищує навіть нині існуючі ціни у приватних закладах.

медреформа фото

– Можливо, після ознайомлення з цінами ви зрозумієте, чому МОЗ досі офіційно не затвердив модель розрахунку медичної послуги, не оприлюднив ціни на медичні послуги і не надав перелік того, за що після "реформи" держава вже платити не буде, – пише на своїй сторінці у Фейсбуці Ольга Богомолець.

Дійсно, переліку послуг, методики нарахування тарифів та механізмів впровадження законопроекту наразі немає. На їх відсутність скаржаться навіть лікарі. Проте, заступник Міністра охорони здоров'я Павло Ковтонюк заперечує правдивість цього "прейскуранта".

– Все буде з точністю до навпаки, – запевнив він зі сторінки у Фейсбуці. – А ці розцінки — приблизні тарифи для пілотного проекту Національної академії медичних наук, МОЗ та Мінфіну. Уже цього року з чотирма інститутами Академії ми хочемо відпрацювати нову модель, коли держава оплачує тариф, а людина нічого не платить за свою операцію.

Грошей може не вистачити

В законопроекті сказано, що на фінансування медичної галузі закладено 5 відсотків Валового внутрішнього продукту (ВВП). Проте, чи дійдуть вони до пацієнтів і лікарів, у багатьох є сумнів.

– ВВП складає 2,5 трильйона гривень. Значить, на медицину мають виділяти 125 мільярдів. Проте, в бюджеті заклали суму лише на 3,5 відсотка ВВП, – коментує Геннадій Мазур. – Тобто, держава знову залізе в кишеню до громадян, а так звана реформа залишиться реформою лише на папері. Адже 370 гривень на пацієнта в рік — це не ті кошти, які можуть врятувати українську медицину. Протягом останніх трьох років інфляція склала 86 відсотків, а на 2017 рік прогнозована інфляція — 16,4 відсотка. Це означає, що люди стануть на 16 відсотків біднішими, зростають ціни на продукти, медикаменти та інше. Відповідно, з 2014 року інфляція сягне більше 100 відсотків.

Крім того, депутат нагадує, що на 2018 рік закладена сума 30,1 гривні за долар.

– Це говорить про те, що люди взагалі стануть неплатоспроможними, – продовжує Геннадій Мазур. – А медреформа — просто заговорювання катастрофічної ситуації з медициною в Україні. І направлена ця реформа не на поліпшення обслуговування пацієнтів, а на знищення українців. І так за останні 15 років ми втратили майже 200 тисяч населення на Вінниччині, і на 1 серпня 2017 нас залишилось тільки 1 мільйон 585 тисяч. В моєму рідному селі, наприклад, торік померло 40 людей, а народилось лише двоє. І таку ситуацію маємо й по інших селах. Окрім Вінниці, приросту населення ніде немає. А тепер медреформа довершить критичну ситуацію в селах, селищах та містечках.

Однак, ініціатори реформи впевнені, що грошей вистачить. І їх розподіл буде чітким та прозорим.

медреформа фото

Фото: espreso.tv

Конституція вимагає безкоштовної медицини

В законопроекті йдеться, що держава гарантує безоплатне надання:

1) екстреної медичної допомоги;
2) первинної медичної допомоги;
3) вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги;
4) третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги;
5) паліативної медичної допомоги;
6) медичної реабілітації;
7) медичної допомоги дітям до 16 років;
8)медичної допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами.

Щодо решти послуг значиться: "У закладах охорони здоров'я державної та комунальної форми власності, які є надавачами медичних послуг за програмою медичних гарантій, обсяг платних медичних послуг, які не входять до програми медичних гарантій, може складати не більше 20% від обсягу усіх наданих послуг".

До цього пункту були зауваження Головного юридичного управління: "запропонований механізм зміни прямого бюджетного фінансування закладів охорони здоров'я, які надають безоплатну медичну допомогу громадянам на механізм лише часткової оплати з боку держави медичних послуг не забезпечує виконання цього конституційного припису, в тому числі з огляду на те, що права, гарантовані статтею 49 Конституції України, не можуть бути обмежені інакше як в умовах воєнного або надзвичайного стану".

Проте, ініціатори реформи нагадують, що зараз пацієнти в лікарнях платять майже за все. А на майбутнє планується залишити платними послуги лише на стоматологію, косметологію, оздоровчий масаж, корекцію зору та таке інше.

Нагадаємо, медична реформа позбавила лікарню Ладижина чотирьох мільйонів.

Фото: decentralization.gov.ua
Головне фото: espreso.tv


    12 лист. 2017 Print


Розкажи друзям:

Додати коментар

Для того щоб залишити коментар використовуючи акаунт вашої соціальної мережі, клікніть по потрібній вам соціальній мережі.

             

Захисний код
Оновити

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит. У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

ОСТАННІ НОВИНИ

 

Останні коментарі

 • Павел Павел 18 лют. 09:42
  “Знав, якщо відпущу руку — застрелять!”, — подробиці збройного нападу на бізнесмена у Вінниці
  Это не охранники а ублюдки. А Малиновскому быстрого выздоровления . Вооружайтесь граждане. В законном ...

  Детальніше...

   
 • Светлана Светлана 17 лют. 19:03
  У вінничан видурюють десятки тисяч гривень за неіснуючі авто
  Фирма сигма автолизинг Винница ул. 600-летия МОШЕННИКИ не ведитесь, продают не существующие автомобили ...

  Детальніше...

   
 • Вова Вова 17 лют. 17:10
  Вода зеленого кольору буде текти із кранів у Вінниці
  Пане адміністратор, вода зеленого кольору ОДНОЗНАЧНО НЕ потече з кранів наших містян, не лякайте людей ...

  Детальніше...

   
 • Иванов Иван Иванов Иван 17 лют. 10:32
  Українські демократичні сили висловили обурення щодо переслідування Саакашвілі
  Вожді руху нових сил у Вінниці оголосили збір о 12.00 біля пам'ятника М.Коцюбинського.Добре.Знаючи,що ...

  Детальніше...

   
 • Юля Юля 17 лют. 08:08
  «Замість обіцяної квартири — кімната у гуртожитку», — вінницькі діти-сироти почуваються обдуреними
  Дарованому коню в зуби не заглядають! А там ще й необхідна техніка та меблі є. От те- що з боргами і ...

  Детальніше...

   
 • Roman Roman 16 лют. 13:06
  “Знав, якщо відпущу руку — застрелять!”, — подробиці збройного нападу на бізнесмена у Вінниці
  Кого варто було посадити, так це охоронців.

  Детальніше...

   
 • Павло Панадій Павло Панадій 16 лют. 11:39
  У Брацлавському коледжі не бачать причин для перетворення закладу у факультет ВНАУ
  Шановна, якщо я не помиляюсь, Дмитро Іванович вже давно кандидат наук! До чого ваш коментар?

  Детальніше...

   
 • Павло Панадій Павло Панадій 16 лют. 11:36
  У Брацлавському коледжі не бачать причин для перетворення закладу у факультет ВНАУ
  Як випускник коледжу, заявлю, що коледж випускає абсолютно готових спеціалістів, які здатні конкурувати ...

  Детальніше...

НОВИНИ СТРІЧКОЮ

УСІ НОВИНИ

Цілодобові телефони у Вінниці

Поліція: 102, 59-33-22,
               53-33-23, 59-42-00

УСБУ: 53-13-09

Обл.прокуратура: 67-15-67

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Читай нас

 

Підписатися на Vlasno.info

 

Отримайте безкоштовні поради!

 • Головні новини Вінниці
 • Бізнес новини регіону
 • Афіши, оголошення та ін.

Наші контакти

  

Театральна 14, Вінниця
T: (0432) 69-49-81
Т: (093) 83-70-115
Т: (097) 76-98-568