Область здатна відмовитися від споживання природного газу за рахунок біопалива

Альтернатива газу: Вінниччина може повністю опалюватись жомом і кукурудзяними качанами

22 грудня 2018, 20:03

Область здатна відмовитися від споживання природного газу за рахунок біопалива

Альтернатива газу: Вінниччина може повністю опалюватись жомом і кукурудзяними качанами

    Додати коментар

 На Вінниччині проаналізували, скільки область має біологічного палива. Це обрізки дерев, енергетичні верба і рослини, відходи сільгоспвиробництва. З'ясувалось, що загальна маса такого умовного палива – близько одного мільйона тонн на рік. Де і як можна заготовляти таку енергетичну біомасу, розповідає спеціально створена електронна карта області. Її презентували 21 грудня. Докладніше – у матеріалі Vlasno.info.

Загальний потенціал біомаси Вінниччини – близько одного мільйона тонн умовного палива на рік. Це дає можливість замістити 37% річного споживання всіх викопних видів палива, або повністю відмовитись від споживання природного газу в області протягом року.

Таким є висновок київського Науково-технічного центру "Біомаса". Науковці проаналізували наявний потенціал біоресурів Вінницької області, які можна використати як паливо. Дослідження проводилось на замовлення Департаменту житлового-комунального господарства, енергетики та інфраструктури ОДА.

— Ще у 2016 році у межах області реалізовувався проект, який досліджував енергетичний потенціал від обрізок садових дерев. Разом з тим, ми вирішили подивитися, скільки у нас біомаси в області, де вона сконцентрована, який її технічний та економічний потенціал. І як найдоцільніше її використовувати, аби цей матеріал не пропадав, - розповів начальник відділу енергетичного менеджменту департаменту Іван Магдич.

Солома і качани як альтернатива вугіллю

Вінницька область має один із найпотужніших в Україні агропромислових комплексів. Відтак, кожного року генерується велика кількість побічної продукції та відходів сільського господарства.

— 2,3 мільйона тонн на рік на Вінниччині утворюється відходів від господарювання в аграрній сфері. Майже половина з них – залишки виробництва зерна кукурудзи. Решта – порівну відходи від соломи ріпаку і соняшника, - розповідає представник Центру Тетяна Желєзна.

karta biomasi 6 1

Жом і лушпайки теж дають тепло

З метою опалення біоматеріалами можна використовувати і відходи сільгосппереробних підприємств. На Вінниччині це лушпиння соняшника і жом цукрового буряка. Найбільший потенціал такої біомаси має Вінницький район.

karta biomasi 8 1

Тріски, гілки і корчі – замінник природному газу

На другому місці на Вінниччині після сільспвідходів йде деревна біомаса. Її потенціал, каже науковець, набагато менший. Бо основним її джерелом є лісове господарство. А лісистість Вінницької області менша, ніж в цілому по Україні, і набагато менша за лісистість північних та ряду західних областей. Основна частина цього виду біопалива – це дрова для опалення. Далі йдуть порубкові рештки, велика кількість відходів деревообробки. Також в деревний сегмент входить біомаса від обрізки та викорчовування багаторічних сільськогосподарських насаджень і біомаса від розчищення та відновлення полезахисних та інших лісосмуг. З порубкових решток виготовляють деревну тріску, брекети.

karta biomasi 10 1

Брак лісової деревини може замінити плодова

— Вінниччина має найбільшу в Україні площу фруктових садів у плодоносному віці – 21 тисяча гектарів. Також є три тисячі гектарів старих садів, які підлягають викорчовуванню. Тобто, в області є гарні передумови для використання деревної біомаси. Вона може бути недорогим місцевим видом палива, - пояснює Тетяна Желєзна.

Зігріє енергетична верба і заморський міскантус

Третя складова біологічного палива Вінниччини – енергетичні культури. Їхній потенціал визначається площею земель, яка може бути виділена під їх вирощування.

—У Вінницькій області ми нарахували 9,4 тисячі гектарів таких земель. Там можна вирощувати 114 тисяч тонн енергетичних культур на рік. Це немало. Бо по Україні енергетичні культури вирощуються всього на 4 тисячах гектарів. До речі, при вирощуванні міскантусу на 30% збагачуються грунти протягом шести років.

karta biomasi 1

фото banisaenergy.com


– Як енергетичні ми обрали міскантус, вербу, тополю, розподілили їх по районах. Найбільший потенціал припадає на Вінницький, Жмеринський, Мурованокуриловецький райони. Хоча лідером може стати будь-який район, якщо місцева громада серйозно займеться вирощуванням енергетичних культур, - каже Тетяна Желєзна.

Як приклад, науковець розповіла про село Северинівка Жмеринського району, де висадили 65 гектарів такої енергетичної верби. А у Барському районі розташована Ялтушівська дослідно-селекційна станція, де досліджується вирощування енергетичних культур. На думку Тетяни Желєзної, Вінниччна має гарні передумови для розвитку цього сегменту біоенергетики.

karta biomasi 17 1

фото caxapa.ua

Про біопотенціал області розкаже електронна ГІС-карта

Дані дослідження київських науковців були відображені в спеціально створеній електронній «Карті потенціалу біомаси у Вінницькій області». Усі бажаючі можуть скористатись її даними задля аналізу, планування, підготовки біоенергетичних проектів. Карта дуже докладна, має вісім інформаційних шарів.

karta biomasi 15 1

Для розробки Карти використали відкрита платформа QGIS, яка є безкоштовною та не потребує ліцензії. Це дозволить використовувати електронну карту усім зацікавленим сторонам. Розробка зацікавить також науковців та студентів.
— На ГІС-карті відображені загальні дані про технічний потенціал біомаси у розрізі районів області. Також є геодані про місцерозташування котельного обладнання бюджетних та комунальних установ. Вказано місця розміщення лісгоспів, сільськогосподарських підприємств, пелетних ліній. Є дані про вільні земельні ділянки, які можливо використовувати для вирощування енергетичних культур. Позначено розташування старих садів, що підлягають викорчовуванню, а також садів на яких щорічно проводиться обрізка та утворюється значна кількість деревної біомаси, - розповів представник НТЦ "Біомаса" Анатолій Баштовий.
Перевагою даної електронної карти є можливість її подальшої деталізації та доопрацювання з метою використання для цілей конкретної громади.

Звіт з наукового дослідження, а також сама електронна карта потенціалу біомаси найближчим часом буде розміщена на офіційному веб-сайті облдержадміністрації.

Читайте, також: На Вінниччині випустили 8 тонн мальків риби у ладижинське водосховище 

Фото: Сергій Білоус


    22 груд. 2018 Print


Розкажи друзям:

Додати коментар

Для того щоб залишити коментар використовуючи акаунт вашої соціальної мережі, клікніть по потрібній вам соціальній мережі.

             

Захисний код
Оновити

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит. У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

ОСТАННІ НОВИНИ

 

Останні коментарі

 • Володимир Володимир 19 січ. 16:59
  Село на Вінниччині відкрило свої таємниці від кам’яного віку до Революції Гідності
  Цікаво, а ще більше цікавого не описано ...

  Детальніше...

   
 • Олександр Олександр 19 січ. 13:52
  Суперечки та непорозуміння викликав новий розподіл Вінниччини на ОТГ
  Запрошуємо у Сокиринецьку ОТГ, на екскурсію. І хай люди розкажуть, про Олега Коров.ячука, " володаря ...

  Детальніше...

   
 • Вова Вова 19 січ. 10:20
  На Вінниччині тривають «релігійні баталії»
  Для того щоб керувати масою людей, потрібно мати вміння, досвід і бажання.

  Детальніше...

   
 • Валерій Валерій 18 січ. 22:11
  На Вінниччині тривають «релігійні баталії»
  І смеркає, і світає, День божий минає, І знову люд потомлений І все спочиває. Тільки я, мов окаянний ...

  Детальніше...

   
 • NATO NATO 18 січ. 15:18
  У Києві батько школяра відгамселив вчителя фізкультури
  А що таке, так зв анi, "школи", як не радянський рудимент, що давно геть втратив будь яке значення ...

  Детальніше...

   
 • *Василь* *Василь* 18 січ. 08:20
  Поліція затримала 23-річного жителя Вінниці, який розповсюджував наркотики
  А що, 8 років за таке мало?

  Детальніше...

   
 • Лорд Английский Лорд Английский 17 січ. 19:46
  Поліція затримала 23-річного жителя Вінниці, який розповсюджував наркотики
  та всё пучком,спрос рождает предложение.енто не как 30 лет назад-наркоту продаёшь,валишь лес на ...

  Детальніше...

   
 • босс босс 17 січ. 19:19
  Поліція затримала 23-річного жителя Вінниці, який розповсюджував наркотики
  смерть барыгам

  Детальніше...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Читай нас

 

Підписатися на Vlasno.info

 

Отримайте безкоштовні поради!

 • Головні новини Вінниці
 • Бізнес новини регіону
 • Афіши, оголошення та ін.

Наші контакти

  

Театральна 14, Вінниця
T: (0432) 69-49-81
Т: (093) 83-70-115
Т: (097) 76-98-568
повідомити

vlasno logoнадіслати листа до редакції
 

Повідомити по телефону:

 • міський (0432) 69-49-81
 • Лайф (093) 83-70-115
 • Киевстар (097) 76-98-568
 • МТС (050) 72-59-583

Ми в соцмережах та контактна форма: