Знаєш про факти корупції - телефонуй (0432) 69-49-81

Торецьк фото

У прифронтовому Торецьку хочуть відремонтувати спалену мерію, очищувати воду з шахт та шукають інвесторів

17 серпня 2017, 08:42

Після створення військово-цивільної адміністрації Торецьк планує розвиватися

У прифронтовому Торецьку хочуть відремонтувати спалену мерію, очищувати воду з шахт та шукають інвесторів

    Коментарі (1)

Місто Торецьк Донецької області наприкінці липня відзначало третю річницю звільнення від незаконних збройних формувань. Населений пункт з того часу став «прикордонним» українським містом, оскільки за кілька кілометрів – окупована Горлівка. Внаслідок ведення активних бойових дій Торецьк часто залишається без води, електроенергії, газопостачання, закриваються шахти, знизилася кількість робочих місць, містечку загрожує екологічна катастрофа і це не увесь перелік бід, які впали на голову містян. Як із цим дає раду місцева влада, на що сподівається у майбутньому, які плани готова реалізовувати найближчим часом – кореспондентка Vlasno.info у ексклюзивній розмові розпитувала заступника міського голови Торецька Сергія Винника.

На посаді чиновник – із вересня 2016 року. Доти обіймав посаду начальника комунального управління міста. Наразі курує ці ж питання: комунальна сфера, благоустрій міста тощо. Так чи інакше: із питаннями відсутності комфорту у своїх домівках мешканці Торецька звертаються до Сергія Сергійовича.
Сергій Винник фото
Сергій Винник

Каже, щодень отримує кількадесят особистих звернень, на робочому столі очікує ще стос письмових листів, у яких одне із найболючіших питань – відсутність води, яку місто отримує із сусідньої Горлівки, яку контролюють бойовики. Водогін дуже часто страждає від обстрілів.

Втім, у Торецьку питання питної води, тісно переплівшись із екологічною проблемою шахтних вод, таки може дати результат.

– Горлівські шахти зараз затоплені, воду звідти не відкачують. Є загроза, що ті підземні води можуть перейти і на торецькі шахти, води почнуть витісняти метан, який зможе вийти у найнесподіваніших місцях, – розповідає Сергій Винник. – Зараз тривають обстеження шахт та підвалів будинків. Спеціалісти говорять про те, що цей процес може обернутися у серйозну проблему.

Саме цими шахтними водами і зацікавилися науковці, зокрема – із Київського політехнічного університету, які лобіюють та розробляють технологію очистки шахтної води до якості води питної.
Торецьк фото
Вода із шахт витікає у навколишнє середовище

– Якщо все вдасться, то вирішиться одразу два питання: з'явиться альтернативне джерело водопостачання та очистимо шахтну воду, яка зараз просто тече по рельєфу. Дві проблеми Торецька вирішаться будівництвом одного заводу. Йдеться про технологію зворотнього осмосу, де використовуються мембрани, через які із тиском проходить вода. Сітка цієї мембрани така ж, як і розмір молекули води. Через мембрану молекула води проходить, а все решта (солі, важкі метали) — залишається та відходить на фільтр. Тому так можна чистити воду.
Торецьк фото
Президенту Порошенку та Міністрові регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Геннадію Зубку презентували концепцію очистки шахтної води

Фото: president.gov.ua

За попередніми підрахунками місцевої влади Торецька, кількість води, яка викачується із шахт – це приблизно стільки ж, скільки потрібно для міста питної води. Крім того, населений пункт є вдалим для цього проекту ще й географічним розташуванням шахт: всі вони – у межах міста, у радіусі кілометра від житлових масивів.

Київські науковці наразі працюють над двома містами, у яких планують впроваджувати ці пілотні проекти: Маріуполь (очистка морської води) і Торецьк (очистка шахтної води). За умови стабільної підтримки із боку держави обіцяють, що за рік реалізують цю ідею.

У понеділок у Торецьку представили голову військово-цивільної адміністрації (далі – ВЦА). Відтак, важливим моментом після створення цієї структури є освоєння коштів, які були «заморожені» тривалий час: місто зможе рішучіше зайнятися благоустроєм та комфортом мешканців.

– Один рік для Торецька втрачено, - констатує заступник мера. - Якщо інші міста області розвивають свої інфраструктурні об'єкти, то у нас із цим великий застій. Навіть якщо ми зараз захочемо будувати дороги, то поки пройде тендер та інші процедури, наступить листопад. Класти дороги пізньою осінню нерентабельно.
Торецьк фото

Із бюджетом у прифронтовому місті гірників теж складно: шахти, які були чи не основним джерелом наповнення бюджету, припиняють свою роботу. Чотири шахти наразі – на стадії ліквідації, залишилося дві. Працюють два державні підприємства: "Торецьквугілля" та фенольний завод у Новгородському. Але і вони, за словами заступника, є збитковими та не дають тих показників, які демонстрували у довоєнний час.

– Був прийнятий "прекрасний" закон, який дозволяє підприємствам на лінії фронту не платити податок на землю. А земельні платежі були базисом тих видатків, які скеровуються на благоустрій та інфраструктуру міста. Після того, як закон вступив у дію, ми втратили близько 14 мільйонів гривень, – каже Сергій Винник.

У Торецьк також входять дрібні населені пункти, які історично утворилися навколо шахт. Найсумніша ситуація у Залізному та Північному – там позакривали шахти. За рахунок чого там виживатимуть люди? Місцева влада розводить руками.
Торецьк фото
Торецьк фото

Дві шахти досі діють, вони є державними, працюють на дотаціях. Ніби й унікальне вугілля у Торецьку, це єдині шахти на підконтрольній Україні території, які дають коксівне вугілля, що використовують у металургії, але інвестор найближчим часом не планує підтримувати діяльність гірників у Торецьку.
Торецьк фото

Прифронтовий Торецьк також потерпає від реформи децентралізації, бо опинився у замкненому колі. Влада констатує: Торецька об'єднана громада – одна із чотирьох громад регіону, яка є економічно неспроможною. Але далі констатації факту справа не рухається. Згідно із перспективним планом, Торецька громада є сьомою за чисельністю у Донецькій області та 38, остання, за територією. «Ділив» землі прифронтового міста Кабінет Міністрів.
Торецьк фото

Землі, які оточують Торецьк, належать Костянтинівському та Ясинуватському районам. Так вирішили ще у 60-х роках минулого століття, коли ліквідували Дзержинський район.

– Була думка, що райони мають займатися сільським господарством, а міста — промисловістю. Ніякого симбіозу бути не могло. Тому земля Торецька – це земля лише у місті, під шахтами та будинками. Промисловість помирає, а можливості розвивати якісь альтернативні галузі просто немає. Дружківка чи Вугледар, здається, розробили стратегію розвитку міста, і вони бачать пріоритетним напрямком розвиток сільського господарства та відходять від вугільної промисловості. Ми ж позбавлені альтернативної можливості, бо такої землі де-юре у нас немає, хоча де-факто вона — поруч. У такому вигляді місту існувати немає сенсу, воно повільно помирає, - каже пан Винник.

– А які альтернативи існують? – запитую у чиновника.

– Якби землі, які нас оточують, увійшли у Торецьку громаду, було би чудово. Ми би теж розробляли стратегію диверсифікації нашої промисловості під сільське господарство. Бо для розвитку промисловості треба вкласти значну кількість коштів чи будувати щось нове. А хто буде на лінії фронту будувати високотехнологічне підприємство у цей час? Я поки не знаю такого інвестора, який би взявся щось будувати за три кілометри до лінії розмежування, на дальність вистрілу звичайного міномета.
Торецьк фото

– А на що більше розраховуєте? На інвесторів чи на приєднання земель і роботу у напрямку сільськогосподарському?

– Ми б'ємося у цих обох напрямках. Всередині міста земель вільних немає. Тому одна із стратегій — повернути наші землі у лоно Торецька.

– Як підтримує столиця та область ваше місто, яке так близько від лінії розмежування?

– Із Києва Торецьк не відчуває підтримки, крім уваги журналістів. Якщо говорити про вертикаль влади, то є окремі випадки, коли певні люди із міністерств переймаються точковими проблемами, але поки результатів немає.

– Чи комфортно місту від того, що у ньому стоять військові? Є якісь переваги?

– Питання не в перевагах, а у захисті кордонів. Але було би добре, аби податок із доходів тих військових підрозділів, які дислокуються у місті, платився не у міста, де пункти постійної дислокації цих підрозділів, а у місцевий бюджет. Це була б серйозна підтримка у наш бюджет на утримання міста. Бо техніка важка їздить містом, дороги розбиваються тощо. Але, наголошую, військові у Торецьку — це наш захист.

– Як плануєте розвивати місто протягом наступного року? Як реанімуватимете місто біля передової?

– Проектів багато. Хочеться вірити, що наш будинок культури "Україна", який законсервований три роки, таки оживе. Маємо напрацювання.
Торецьк фото

БК "Україна" у Торецьку: поки що вікна забиті фанерою. За ними — унікальний зимовий сад, який дивом зберігся та потрребує ретельнішого догляду

Є надія, що і стадіон теж повстане із попелу, бо ж це нонсенс, що у 70-тисячному місті немає стадіону. Споруда міськвиконкому також вже втомила жителів — у центрі міста стоїть руїна. Вона тисне на підсвідомість та на загальний настрій. Плануємо там відкрити центр надання адміністративних послуг.
Торецьк фото

– Багато треба коштів?

– Приблизно 40 мільйонів на ремонтні роботи та відновлення. Якщо ми ці кошти витратимо, аби облаштувати там мерію, місце для роботи чиновників — нас не зрозуміють. А якщо кошти витратити та реанімувати будівлю для потреб містян — це буде краще.

– Як готові заманювати інвесторів?

– Знизили податки до нулів майже, запрошуємо, як можемо. Гарантуємо, що перепон із оформленням землі не буде, все відбуватиметься у найкоротший термін та за сприяння влади. Інвестори, обіцяємо, у нас будуть, як вареники у маслі. Бо вони для нас — одна із останніх надій для розвитку міста.

Так живе Торецьк за кілька кілометрів від лінії розмежування: із проблемами він опинився сам-на-сам, Київ не надто чує своє місто, хоч як би голосно воно не волало про допомогу, влада вперто вірить у краще та планує розвивати інфраструктуру. Але всі ці плани, проекти та конкретні дії неубезпечені від руйнівної чергової збройної провокації бойовиків.

Фото Людмили Кліщук


    17 серп. 2017 Print


Розкажи друзям:

Коментарі  

Людмила
+1 # Людмила 17.08.2017, 22:08
Все жители города,хотят чтобы нам наладили подачу воду,почему нельзя давать воду груглосуточно!Что за издевательство,вода по часам.В больших городах всегда есть вода,я уже молчу за горячую,хоть холодную давайте!И того лишили людей
Відповісти | Відповісти цитуючи | Цитата | Скарга

Додати коментар

Для того щоб залишити коментар використовуючи акаунт вашої соціальної мережі, клікніть по потрібній вам соціальній мережі.

             

Захисний код
Оновити

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит. У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

ОСТАННІ НОВИНИ

 

Останні коментарі

 • микола микола 20 бер. 19:05
  На Вінниччині є ЖЕК, завдяки якому люди не хочуть створювати ОСББ
  "РАЦІОНАЛІЗАТОРА". ЩО ПРИДУМАВ "ОСББ" ПОТРІБНО СУДИТИ. ВІН ПРОПОНУЄ ЗАЙМАТИСЯ ЖИТЛОВО-КОМУНАЛЬНИМ ...

  Детальніше...

   
 • микола микола 20 бер. 19:01
  На Вінниччині є ЖЕК, завдяки якому люди не хочуть створювати ОСББ
  ОСББ - СПОСІБ "ВМИТИ РУКИ" І НЕ ЗАЙМАТИСЬ НЕПРИЄМНОЮ СПРАВОЮ. КРАЩИЙ СПОСІБ- "СПАСЕНИЕ УТОПАЮЩЕГО ...

  Детальніше...

   
 • Кам Бер Кам Бер 20 бер. 11:58
  «Чи варто фінансувати опричників влади?» - зміни до оборонної програми Вінниччини ухвалили після жвавого обговорення
  А 6-го грудня 2014 року у Вінниці Нацгвардія стояла проти народу. Погано працюють, не спасли ...

  Детальніше...

   
 • Людмила Людмила 20 бер. 10:11
  «Жахливі фото хлібозаводу не відповідають дійсності» – директор «Козятинхлібу»
  Адмінприміщення у вигляді прозорого офісу було зроблене ще у 2007 році попереднім керівником Цьомою Іваном ...

  Детальніше...

   
 • BellArt BellArt 19 бер. 15:10
  «Ваш син потрапив у поліцію»: злочинна схема спрацювала на Вінниччині
  Не бабуся телефонувала до поліції, стаття не точна

  Детальніше...

   
 • Вадим Шмагалов Вадим Шмагалов 19 бер. 09:54
  Екологічна оцінка місця побудови майбутнього вінницького сміттєзвалища не проводилась – Міністерство екології України
  Пане Євгенію, біда в іншому. Закон зворотньої сили не має. Це так. Але змінено Закон, необхідно змінити ...

  Детальніше...

   
 • Yevgenii Yevgenii 19 бер. 01:35
  Екологічна оцінка місця побудови майбутнього вінницького сміттєзвалища не проводилась – Міністерство екології України
  Не перекручуйте. Закон України «Про оцінку впливу на довкілля» вступив в дію 18.12.2017. А дозвіл на ...

  Детальніше...

   
 • Володимир Іващенко Володимир Іващенко 19 бер. 00:12
  Вибори у Криму: Чубаров заявив про тиск на кримських татар
  низька явка - це 15-20%, а 63%, а в Севастополі - 74% - це дуже висока явка - так навіщо дурити себе ...

  Детальніше...

НОВИНИ СТРІЧКОЮ

УСІ НОВИНИ

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Читай нас

 

Підписатися на Vlasno.info

 

Отримайте безкоштовні поради!

 • Головні новини Вінниці
 • Бізнес новини регіону
 • Афіши, оголошення та ін.

Наші контакти

  

Театральна 14, Вінниця
T: (0432) 69-49-81
Т: (093) 83-70-115
Т: (097) 76-98-568