Знаєш про факти корупції - телефонуй (0432) 69-49-81

Новини політичного майданчика

 

(0432) 69-49-81
(097) 76-98-568
(093) 83-70-115

 

Запрошуємо представників усіх політичних сил Вінниччини та України для відкритого діалогу щодо впровадження реформ у країні, поліпшення соціальних гарантів та вирішення інших суспільно важливих питань.

Врятувати Південний Буг: хто забруднює єдине джерело води вінничан?  

Південний Буг – одна з найбільших річок в Україні і єдине джерело водопостачання у Вінниці. Нині водойма нагадує болото – всюди сміття. Блакитна вода давно перетворилася на брудну в'язку масу.

Бити на сполох

На сполох б'ють усі – науковці, активісти та навіть рибалки.

– Це біда! Що тільки не потрапляє в трубу для опадів. Це ж каналізація: піна, сміття, жир якийсь плаває, – каже пан Микола.

Роками люди звозять непотріб у міські річки, а місцеві підприємства виливають відходи.

– На сьогоднішній день і підприємства і приватний сектор і все, що завгодно її забруднювали, забруднювали, і сьогодні маємо отаку низьку якість, – говорить активіст «Народного контролю» Володимир Воловодюк.
Південний Буг фото

Місцеві рибалки пригадують, що і риби колись було більше і вода була чистою, а сміття завжди прибирали.

– Річка колись була чистою, а зараз хтось туди врізався і багато харчових відходів потрапляє в річку, – розповідає рибалка Юрій.

Поліетилен, пластик та пляшки – на березі можна знайти все, що завгодно. Вероніка мешкає поблизу Бугу. Каже – не раз сама чистила річку від сміття:

– Коли я залажу чистити, я не розумію, як можна сидіти випивати і тут же викинути це все в річку, забери це з собою. Діставала, щось з цікавого, то це жіночі чоботи червоні, діставала миски і сумки якісь незрозумілі.
Південний Буг фото

Небезпеки малих річок

Гори сміття вкривають береги, як самого Бугу так і його приток. Маленькі річки, що живлять Буг, несуть у своїх водах неабияку загрозу.

За словами завідувача кафедри екології Віталія Іщенка:

– Південний Буг – це не тільки сама річка Південний Буг – це ще її притоки, які її живлять, а там ситуація дуже погана, тому що, якщо на Південному Бузі є якісь моніторинг, є пости спостереження, то з приводу малих річок, то там буквально один два пости є і все на всю область, тобто контролю там майже ніякого немає, а підприємства і поля там теж є звичайно.

Одна з таких приток – Тяжилівка. Маленька річка, яка неабияк страждає від зливів промисловців та сміття. Якщо прогулятися вздовж її берегів можна відчути страшенно неприємний запах.

Сергій Кветернюк – науковець. Підтверджує здогадки місцевих – вода у річках – небезпечна:

– Стосовно інтегральних показників забруднення водних об'єктів, зокрема по фітопланктону і по вищим одним рослинам – звичайно вони вказують на те, що в річку південний Буг в нас вносять велику кількість біогенних сполук різноманітні, скажімо, об'єкти.

Сміття, що зносять – люди – це лише одне з джерел забруднення річки. Найбільше шкодять – підприємства.

– Треба казати, що звичайно це промислові підприємства, а серед них це підприємства харчової промисловості, – говорить Віталій Іщенко.

Ми відрили карту і подивилися – які ж підприємства розташовані найближче до річки. Прямо над Бугом, ні для кого не секрет, стоїть Рошен. Щоб дізнатися куди ж компанія зливає відходи ми вирішили туди подзвонити і просто запитати, проте відповіді нам не надали, лише сказали, що можна звернутися з письмовим запитом і якщо керівництво вважатиме за потрібне, то тільки тоді ми отримаємо відповідь.

Перевірити – зливає підприємство відходи у річку чи ні – завдання надскладне навіть для контролюючих органів. Завітати без попередження з ревізією – місія неможлива.

– Є мораторій на перевірку підприємств. Для того, щоб державна колишня автоінспекція перевірила підприємство, її потрібно обов'язково отримати дозвіл від Києва. Після того, як вони отримують дозвіл, повідомляють підприємства за десять днів, що вони прийдуть на перевірку і тільки після того перевіряють, – говорить начальник муніципальної поліції Василь Гайовик.
Василь Гайовик фото
Василь Гайовик

Ціна порятунку

Востаннє Південний Буг чистили ще у 2010-му. Перед встановленням візитки Вінниці – фонтану. За гроші інвестора прибрали мул. Для того, аби почистити русло потрібен цілий мільярд.

– А самі вже земельні роботи – це 800-900 мільйон гривень, грубо кажучи поки закінчиться – це один мільярд гривень, і тривалістю десь близько восьми років, – розповіла нам Ірина Войтюк.

Купа грошей і часу, страшно уявити в якому стані річка. Та чи знайдеться у бюджеті мільярд, щоб врятувати таке цінне джерело від катастрофи? Ірина Войтюк розповідає, що міський бюджет таку суму не потягне, навіть, якщо залучити обласний, то і тоді коштів не вистачить.
Іриан Войтюк фото
Ірина Войтюк


Де ж тоді брати гроші, які так необхідні для порятунку Південного Бугу?

– Можливо з фонду регіонального розвитку державного бюджету будуть залучатися кошти. Тут потрібне фінансування зі всіх можливих джерел, тому що дуже дорого вартісний проект, – говорить Ірина Войтюк.

Зрозуміло, що врятувати Південний Буг – задоволення не з дешевих. Досі невідомого – знайдуть гроші посадовці чи ні. Цікавить інше, якщо дивом кошти виділять, то хто слідкуватиме, аби підприємці не зливали відходи в річку і чи не приведе така безконтрольність та недбальство до чергового колапсу?

Кореспондент: Людмила Левченко
Відеограф: Сергій Вишньовський


Розкажи друзям:

Додати коментар

Для того щоб залишити коментар використовуючи акаунт вашої соціальної мережі, клікніть по потрібній вам соціальній мережі.

             

Захисний код
Оновити

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит. У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

ОСТАННІ НОВИНИ

 

Читай нас

 

Підписатися на Vlasno.info

 

Отримайте безкоштовні поради!

  • Головні новини Вінниці
  • Бізнес новини регіону
  • Афіши, оголошення та ін.

Наші контакти

  

Театральна 14, Вінниця
T: (0432) 69-49-81
Т: (093) 83-70-115
Т: (097) 76-98-568