video-vlasno

«Універсальні реляції» італійця прославили Поділля на всю Європу

15 грудня 2018, 09:03

Італійський мислитель Джованні Ботеро 405 років назад описав Поділля

«Універсальні реляції» італійця прославили Поділля на всю Європу

    Коментарі (1)


Відділ рідкісних і цінних видань Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва презентував виставку однієї книги – «Relatiy powszechnych» («Універсальні реляції», Краків, 1613) італійського мислителя Джованні Ботеро. Побачити унікальну книгу, яка цьогоріч святкує 405 річчя, може кожен вінничанин. Для нашого міста ця книга є дуже цінною, бо саме на сторінках "Універсальних реляцій" описане життя нашого Подільського краю.

– Джованні Ботеро (1533–1517), який жив і працював в Італії на зламі XVI–XVII ст., залишив по собі чималу творчу спадщину. Його численні праці з історії, географії, урбаністики, права привертали до себе велику увагу сучасників і неодноразово видавалися. Так, наприклад, популярністю користувалася праця «Della ragion di Stato» («Державне благо», 1585), де він вперше вжив термін «державний інтерес», що використовується і сьогодні. - Розповідає провідний бібліограф відділу рідкісних і цінних видань бібліотеки К.А. Тімірязєва Тетяна Марчук.
Але найбільш значимим з усіх творів італійського гуманіста був історико-географічний трактат «Універсальні реляції або Всеохоплюючі новини Джованні Ботеро, венеціанця», що вперше вийшов друком у Венеції 1596 р. У передмові автор писав: «Закінчив я багаторічну мандрівку, під час якої обійшов одну та іншу частину Землі, вивчаючи розташування країн і звичаї людей, стан християнської релігії у світі, викладаю підсумок усіх цих моїх подорожей, і все те, чого навчився, у цих «Універсальних реляціях».

Пані Тетяна, зазначає, що на той час ця книга користувалась великим попитом серед європейців, бо зміст книги описував життя та побут багатьох країн. В ті часи не кожен міг собі дозволити подорожувати на великі відстані, тим більше з родиною. А завдяки саме цій книзі більшість європейців могли дізнатись про життя в далеких для них країнах.

– Праця містить географічний опис тогочасного світу, з великою кількістю подробиць, через що у сучасників складалося враження, що автор особисто відвідав місця, про які розповідав. Насправді ж він мандрував лише деякими країнами Європи, а інформацію для написання «Реляцій» черпав зі звітів, що надходили до Риму з єзуїтських місій та тогочасних географічних джерел, зокрема це були твори античних (Страбон), середньовічних (Марко Поло, Г. Шедель), сучасних йому авторів (А. Поссевіно), - уточнює Тетяна Марчук.
Від моменту публікації «Реляції» мали надзвичайний успіх серед читачів, тому неодноразово перевидавалися на мові оригіналу – італійській та в перекладах європейських мов.
– Неабияку популярність мав трактат і у слов'янських народів. Так, приміром, переклади праці Ботеро було здійснено польською, російською, українською мовами. Саме польськомовні «Relatiy powszechnych» ( Краків, 1613) Д. Ботеро наявні у фонді відділу рідкісних і цінних видань бібліотеки ім. К. А. Тімірязєва. Надрукована вона була рівно 405 років тому в краківській друкарні Миколая Лоба, а бернардинець Павел Ленчицький здійснив переклад польською «для втіхи людей різних станів і отримання відомостей про все, що є в повсякденні і що на світі діється». - коментує пані Тетяна.
Джовані Ботеро описував дуже цікаві теми, які дозволили європейській спільноті дізнатись багато нового про культуру та звичаї різних країн світу. Книга за змістом була продумана таким чином, що стала того часу справжнім бесцеллером.
- «Реляції» складаються з п'яти частин. Перша – «Космографія, тобто опис частин світу»; друга – «Гідрографія, тобто опис моря взагалі, а також островів...»; третя – «Монархологія, тобто виклад про наймогутніших монархів у світі»; у четвертій «говориться про людей різних сект, або вір...»; в останній частичні автор описує «забобони, в яких раніше жили народи Нового Світу, а також засоби і способи, які використовувались для поширення християнства...», - каже Тетяна Марчук.
Цікавим є той факт, що трактат містить багато цінних відомостей про українські землі, а також про наш Подільський край. От що писав автор у книзі про нашу Вінниччину та Хмельниччину автор :
«Кордон між Королівством Польським та Валахією проходить по р. Дністер. Насамперед, знаходиться тут провінція Подільська, рівна і вельми родюча. Адже досить засіяти поле один раз на два роки, щоб на другий рік з решток першого посіву вродилося збіжжя. Поділля має досить солі, яку беруть в одному озері, також домашніх та диких коней, меду, воску, волів та всіляких достатків до харчування. Але оскільки ця провінція є відкритою, то дуже потерпає через це від перекопських татар, які саранчою зненацька нападають на подільських людей, забирають їхнє майно та їx самих... Є, однак, там місто Кам'янець, яке стоїть на суцільній скелі, має природні стіни та вали, що вважаються неприступними. Інші тамтешні міста – це Бар, Язловець, що має добрий замок Золочів), Кременець, Київ, Брацлав, Буськ та немало інших, невеликих та неукріплених, які тільки й мають дерев'яний, обліплений глиною, паркан від татар».
«... Поділля має багато жита, пшениці та всілякого зерна і в 1590 р. догодило і генуезьким, тосканським та римським, а найбільше ближнім народам – Польщі, Литві, Русі, Москві. Там немає свого вина, але є мед, з якого мешканці, а особливо плебеї, окрім інших трунків, роблять смачні та здорові напої. Той мед дають бджоли у пущах, і там знаходяться вулики, вирізані в деревах або у дуплах, чи у вуликах, що їx жителі тієї держави ставлять біля домів у садках, городах, пасіках, або в дірках чи отворах у землі та взагалі у кожному місці, яке до того хоч трохи придатне. Має Поділля досить льону, конопель, різної домашньої худоби, особливо волів, овець, кіз, свиней. Має Поділля і різних тварин повно, серед котрих зубри та лосі, яких італійці називають Oran bestia , і дикі коні, дикі бики...».

Особливо важливим є той факт, що твір Ботеро був у числі джерел київського "Синопсису", який представлений на виставці. В ньому йдеться про такі частини світу, як Африка.

Дану книгу можна побачити у бібліотеці Тімірязєва, виставка є абсолютно безкоштовною. Працівники відділу залюбки розкажуть про зміст книги та продемонструють всім охочим саме ті частини, в яких йдеться про наш рідний край. Тож не втратьте нагоди побачити старовинне видання на власні очі. Крім того, є можливість прийти з класом на екскурсію та дізнатись про італійського мислителя, який захоплювався життям та побутом Поділля.

Любов Завальнюк.


    15 груд. 2018 Print


Розкажи друзям:

Коментарі  

Вова
+1 # Вова 15.12.2018, 12:35
Сама історія багатьма фактами показує про різноманітний і багатий наш край, який неодноразово знищувався географічними сусідами зі сходу. Але прописна істина говорить, хто не пам'ятає своєї історії, той не має майбутнього. Велика честь і повага тим, хто доводить до нас історичні факти про наших предків, і наш край.
Відповісти | Відповісти цитуючи | Цитата | Скарга

Додати коментар

Для того щоб залишити коментар використовуючи акаунт вашої соціальної мережі, клікніть по потрібній вам соціальній мережі.

             

Захисний код
Оновити

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит. У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

ОСТАННІ НОВИНИ

 

Останні коментарі

 • Иван Иван 20 січ. 19:33
  За правопорядком у Вінниці слідкують 588 камер та штучний інтелект
  Для того, чтоб дать доступ к просмотру видеопотока гражданам, необходимо увеличивать мощностя серверного ...

  Детальніше...

   
 • Віталій Лісовенко Віталій Лісовенко 20 січ. 18:45
  За правопорядком у Вінниці слідкують 588 камер та штучний інтелект
  Чому закритий доступ до серверів та камер Ситуаційного центру? Систему налагоджують за кошти платників ...

  Детальніше...

   
 • Володимир Володимир 20 січ. 14:57
  У Вінниці затримали двох поліцейських за вимагання хабаря
  Невже в місцевій поліції все так сумно, що треба було з Київа приїджати...

  Детальніше...

   
 • я я 20 січ. 10:53
  На Вінниччині проживає близько ста зубрів європейських
  А скільки зубрів вбили,кілька років тому!? Винні так і не покарані

  Детальніше...

   
 • Вова Вова 20 січ. 09:34
  У Вінниці затримали двох поліцейських за вимагання хабаря
  "нещодавно створений Департамент внутрішньої безпеки Національної поліції" Джерело: vlasno... ЦЯ ...

  Детальніше...

   
 • Володимир Володимир 19 січ. 16:59
  Село на Вінниччині відкрило свої таємниці від кам’яного віку до Революції Гідності
  Цікаво, а ще більше цікавого не описано ...

  Детальніше...

   
 • Олександр Олександр 19 січ. 13:52
  Суперечки та непорозуміння викликав новий розподіл Вінниччини на ОТГ
  Запрошуємо у Сокиринецьку ОТГ, на екскурсію. І хай люди розкажуть, про Олега Коров.ячука, " володаря ...

  Детальніше...

   
 • Вова Вова 19 січ. 10:20
  На Вінниччині тривають «релігійні баталії»
  Для того щоб керувати масою людей, потрібно мати вміння, досвід і бажання.

  Детальніше...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Читай нас

 

Підписатися на Vlasno.info

 

Отримайте безкоштовні поради!

 • Головні новини Вінниці
 • Бізнес новини регіону
 • Афіши, оголошення та ін.

Наші контакти

  

Театральна 14, Вінниця
T: (0432) 69-49-81
Т: (093) 83-70-115
Т: (097) 76-98-568
повідомити

vlasno logoнадіслати листа до редакції
 

Повідомити по телефону:

 • міський (0432) 69-49-81
 • Лайф (093) 83-70-115
 • Киевстар (097) 76-98-568
 • МТС (050) 72-59-583

Ми в соцмережах та контактна форма: