В Україні святкують Різдво за старим зразком вже 100 років

Вінницькі історики розповіли, чому українці святкують два Різдва

28 грудня 2018, 08:50

В Україні святкують Різдво за старим зразком вже 100 років

Вінницькі історики розповіли, чому українці святкують два Різдва

    Коментарі (4)

Більшість українців святкують Різдво 7 січня за старим зразком, коли у Європі це свято відзначають 25 грудня. Однак, Верховна Рада прийняла закон про те, що 25 грудня, коли на заході святкують Різдво, в Україні буде вихідним днем. Відтак, українці другий рік поспіль святкують два Різдва. Звідки плутанина з календарями та чим вони взагалі відрізняються розповіли вінницькі історики. Про це з посиланням на 20 хвилин, повідомляє Vlasno.info.

Історія Юліанського календаря

Юліанський календар був запроваджений у 46 році до н.е. за ініціативи Юлія Цезаря, який був першим консулом в Римі. Він звернувся до александрійського астронома Созігена, щоб той адаптував римську календарну систему до єгипетського сонячного календаря.

– Римський календар був дуже невпорядкований, – розповідає викладач ВДПУ Анатолій Войнаровський. – І, до того ж, Цезар був верховним понтифіком, який кожного разу змушений був призначати початок нового року. У римлян новий рік починався з першого мартіуса (марта - ред.). Але Цезар дав розпорядження перенести початок нового року на січень, тому що якраз у цей час сенат затверджував бюджет і військові походи. І тому вирішили, що цей місяць буде набагато доречнішим.

Так запровадили першу календарну систему. В ній існувало 12 місяців. Тривалість звичайного року була 365 днів, а подовженого - 366.

– Юлій Цезар, за обрахунками Созігена, очевидно знав, що існує певна похибка, – продовжив пан Войнаровський. – Астрономічний сонячний рік тривав 365 діб, 5 годин, 48 хвилин і 6 секунд, але більшість дослідників не зважили на цю особливість, яка для них була недостатньо серйозною, і тому округлили тривалість року до 366 діб високосного року.

У 325 році н. е. було прийняте рішення всім християнам взяти за основу Юліанський календар. Ним користувалися до 16 сторіччя.

Започаткування Григоріанського календаря

Тільки в середині 16 сторіччя Папою Римським Григорієм XIII було помічено неспівпадіння, а точніше відставання Юліанського календаря від астрономічних явищ на 10 днів. Кожен з цих додаткових 10 днів набігав за 128 років за рахунок додавання хвилин і секунд, які ігнорувалися при визначенні високосних років.

Саме завдяки Папі в католицькій церкві вирішили ліквідувати цю різницю ось яким чином: одразу ж після четвертого жовтня 1582 року настало 15 жовтня. Отож ці 10 діб, які накопичилися, були ліквідовані.

Як визначали високосний рік

Щоб надалі не допускати появи такої істотної різниці, почали кожний рік з двома нулями, яким закінчувалося сторіччя, дві перші цифри ділити на чотири. Якщо ділилося без залишку - рік залишався високосним. Якщо була остача – такий рік вважали простим. Наприклад, узяти 1700 рік: 17 без остачі не ділиться, тож такий рік важається простим.

За 400 років (з 1600 до 2000) таким чином не враховувалися три високосних роки (1700, 1800 та 1900). Тож три доби прибиралися, й це суттєво зменшило різницю в часі. Тепер зайва доба за Григоріанським календарем набігає лише раз у 3323 роки, а не у 128 років. А різниця між Юліанським та Григоріанським календарем нині складає 13 діб.

Чому частина українців святкує Різдво 25 грудня, а інша – 7 січня

22 грудня - день зимового сонцестояння і він вважається найкоротшим. Наступні дати - 23, 24 грудня - дні приблизно однакової тривалості, а вже 25 грудня до світлого часу доби додається перша хвилина.

– Сонце на хвилину раніше сходить, – каже історик Олексій Струкевич. – Язичники святкували цю дату як перемогу добра над злом, тепла над холодом. День починає збільшуватися, світ відроджується. У християнській традиції 25 грудня пов'язане з Різдвом, народженням Ісуса Христа. Дотримуючись Юліанського календаря, виходить, що ми проґавлюємо цей момент і святкуємо тільки 7 січня, коли вже два тижні, як день подовжений. У нас церква живе за старим стилем, тому різниця між реальними астрономічними процесами становить 13 днів. Григоріанський календар ближчий до астрономічних явищ, ніж Юліанський, і святкування визначених дат за ним є логічнішим і адекватнішим.

Запровадження Григоріанського календаря протестанти прийняли у 18 сторіччі: Англія, Норвегія, ряд інших країн протестантської віри теж перейшли на нову систему літочислення. А от православна церква - ні.

– У принципі, константинопільський патріарх погодився з раціональністю і доцільністю нової календарної системи, – говорить Анатолій Войнаровський. – Але суто через політичні міркування і ворогування між церквами (католицькою і православною), на неї так і не перейшли, дотримуючись Юліанського календаря. Коли московському патріарху запропонували перейти на Григоріанський календар, а таку пропозицію зокрема зробив московський цар Петро І, той заявив: ліпше нехай уся земля піде в пекло, але одним календарем з римським папою ми жити не будемо.

В Україні Григоріанський календар почав діяти в Українській Народній Республіці з 16 лютого 1918 року: відтоді цей день стали вважати 1 березня 1918 року. Українські ж православні і греко-католицька церкви живуть за Юліанським стилем.

Високосні та прості роки

Земля обертається навколо своєї осі не рівно 365 днів, а 365 днів з чвертю. Чверть, тобто 6 годин - це грубо кажучи. Нагадаємо, що в астрономічному році, який найбільш відповідає руху сонця, як це видно з Землі, з 1 січня 2000 року - 365 діб 5 годин 48 хвилин 45,19 секунди.

Тож кожний четвертий рік набігає приблизно одна зайва доба. Тобто перший рік триває 365 днів і шість годин. Другий рік завершується через 365 днів і 12 годин і так далі.

– Рахувати так незручно, тому набрані години четвертинки доби додають до кожного четвертого року (лютого), – каже доктор історичних наук, професор «Вінницької академії неперервної освіти» Олексій Струкевич.

Читайте також: На Святого Миколая першим до хати вінничан заходив «полазник».

 

 

Фото: ternopil.te.ua


    28 груд. 2018 Print


Розкажи друзям:

Коментарі  

Греко-католик
0 # Греко-католик 28.12.2018, 11:57
Чому католики святкують Різдво 25 грудня, а ми – 7 січня Джерело: vlasno...
а що це за поділи у вас такі? Ми - це хто? я католик то я не ви?
Відповісти | Відповісти цитуючи | Цитата | Скарга
Валера
0 # Валера 28.12.2018, 10:42
Майже всі, як написано у попередньому пості, тому що Вірменська апостольська і Вірменська католицька церки святкують Різво григоріанським календарем 6 січня, а Єрусалимський патріархат Вірменської апостольської церкви за юліанським календарем святкує Різдво 19 січня, Коптська та Ефіопська церква святкують Різдво за власними кланедрарями, відповідно коптським (7 чи 8 січня) і ефіопським (7 січня).
Відповісти | Відповісти цитуючи | Цитата | Скарга
Валера
0 # Валера 28.12.2018, 10:40
Дякую за ґрунтовну інформацію, лише додам, що 25 грудня майже усі християнські церкви святкують Різдво, при цьому Східні Православні церкви, включаючи Болгарську, Грецьку, Румунську, Константинопольську, Антіохійську, Александрійську, Албанську, Кіпрську, Фінляндську, Православну Церкву Чеських Земель і Словаччини та Православну церкву в Америці святкують за новоюліанським календарем 25 грудня, Українські православні, Українська греко-католицька, Російська, Грузинська, Македонська, Сербська, та Грецька церква в Єрусалимі, святкують 6 січня, тому що, зважаючи на використання юліанського календаря, 25 грудня припадає на 6 січня.
Церкви Західного християнства, зважаючи на використання григоріанського календаря, святкують Різдво 25 грудня.
Відповісти | Відповісти цитуючи | Цитата | Скарга
Вова
-2 # Вова 28.12.2018, 13:44
Немає за що, користуйся.
Відповісти | Відповісти цитуючи | Цитата | Скарга

Додати коментар

Для того щоб залишити коментар використовуючи акаунт вашої соціальної мережі, клікніть по потрібній вам соціальній мережі.

             

Захисний код
Оновити

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит. У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

ОСТАННІ НОВИНИ

 

Останні коментарі

 • Володимир Володимир 19 січ. 16:59
  Село на Вінниччині відкрило свої таємниці від кам’яного віку до Революції Гідності
  Цікаво, а ще більше цікавого не описано ...

  Детальніше...

   
 • Олександр Олександр 19 січ. 13:52
  Суперечки та непорозуміння викликав новий розподіл Вінниччини на ОТГ
  Запрошуємо у Сокиринецьку ОТГ, на екскурсію. І хай люди розкажуть, про Олега Коров.ячука, " володаря ...

  Детальніше...

   
 • Вова Вова 19 січ. 10:20
  На Вінниччині тривають «релігійні баталії»
  Для того щоб керувати масою людей, потрібно мати вміння, досвід і бажання.

  Детальніше...

   
 • Валерій Валерій 18 січ. 22:11
  На Вінниччині тривають «релігійні баталії»
  І смеркає, і світає, День божий минає, І знову люд потомлений І все спочиває. Тільки я, мов окаянний ...

  Детальніше...

   
 • NATO NATO 18 січ. 15:18
  У Києві батько школяра відгамселив вчителя фізкультури
  А що таке, так зв анi, "школи", як не радянський рудимент, що давно геть втратив будь яке значення ...

  Детальніше...

   
 • *Василь* *Василь* 18 січ. 08:20
  Поліція затримала 23-річного жителя Вінниці, який розповсюджував наркотики
  А що, 8 років за таке мало?

  Детальніше...

   
 • Лорд Английский Лорд Английский 17 січ. 19:46
  Поліція затримала 23-річного жителя Вінниці, який розповсюджував наркотики
  та всё пучком,спрос рождает предложение.енто не как 30 лет назад-наркоту продаёшь,валишь лес на ...

  Детальніше...

   
 • босс босс 17 січ. 19:19
  Поліція затримала 23-річного жителя Вінниці, який розповсюджував наркотики
  смерть барыгам

  Детальніше...

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Читай нас

 

Підписатися на Vlasno.info

 

Отримайте безкоштовні поради!

 • Головні новини Вінниці
 • Бізнес новини регіону
 • Афіши, оголошення та ін.

Наші контакти

  

Театральна 14, Вінниця
T: (0432) 69-49-81
Т: (093) 83-70-115
Т: (097) 76-98-568
повідомити

vlasno logoнадіслати листа до редакції
 

Повідомити по телефону:

 • міський (0432) 69-49-81
 • Лайф (093) 83-70-115
 • Киевстар (097) 76-98-568
 • МТС (050) 72-59-583

Ми в соцмережах та контактна форма: